Jak zdobywać wiedzę na temat prowadzenia biznesu?

14 grudnia 2020 in BiznesJak zdobywać wiedzę na temat prowadzenia biznesu?

Z przeprowadzonych badań nad młodymi przedsiębiorcami wynika, że u co trzeciego niepowodzenia w biznesie są spowodowane brakiem podstawowej wiedzy m.in. z zakresu marketingu, sprzedaży, zarządzania czy prawa. 

Prawdą jest, że każdy ma równe szanse w odniesieniu sukcesu. 

Główne elementy, które się na niego składają to:

Wiedza jest niezbędna na starcie, ale również w trakcie prowadzenia biznesu, aby jeszcze bardziej rozwijać skrzydła. 

Nagle pojawia się wiele pytań: “Gdzie tej wiedzy szukać? Które źródło jest najbardziej odpowiednie i rzetelne? Co dokładnie jest istotne?”. 

Na rynku jest dostępne mnóstwo możliwości, które mogą pomóc świeżemu przedsiębiorcy rozwinąć skrzydła biznesowe. A są nimi przede wszystkim: 

Książki i portale internetowe

Mogą wydawać się bardzo tradycyjnym rozwiązaniem, ale ich ogromnym plusem jest niska cena (często też darmowa np. biblioteki lub darmowe artykuły w internecie), jak również dostępność. Możemy czytać bezpośrednie rady osób, które osiągnęły sukces, a z którymi trudno byłoby nam w życiu codziennym się spotkać. Głównym minusem książek jest fakt, że to wciąż tylko teoria, a nie praktyka. Co więcej, naprawdę nie  łatwo zdecydować się od której książki zacząć i która rzeczywiście posiada niezbędną dla nas wiedzę.

Mentor w biznesie

Właśnie dlatego, aby wiedzieć, którą książkę wybrać z półki lub na czym warto się obecnie skupić – niezastąpione jest wsparcie mentora w biznesie. I nie musi to być ktoś z pierwszych stron gazety „Forbes” czy znany miliarder. Wystarczy ktoś, kto ma doświadczenie w biznesie i chętnie podzieli się z Tobą wiedzą. Niektórzy mają to szczęście, że nieodpłatnie posiadają takie wsparcie, w kimś bliskim z rodziny czy znajomych, którzy mają tą drogę za sobą. Inni muszą za takie wsparcie zapłacić. Myślę, że warto, jeśli osoba, która nam doradza – rzeczywiście ma na koncie sukces w biznesie. Rady takiej osoby często są bezcenne. Pytanie ile my jesteśmy w stanie za nie zapłacić?

Webinary 

To przede wszystkim oszczędność czasu. Są doskonałym rozwiązaniem dla zabieganych, a zarazem wiedzących czego potrzebują przedsiębiorców. Nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na 2-3 dni szkolenia, gdzieś w innym mieście. 

Trwające z reguły do 2 h transmisje na żywo w internecie, dają możliwość zadania pytania prelegentowi, które nas najbardziej nurtuje. Największym minusem jest totalna anonimowość, która z pozoru dla wielu osób wydaje się plusem. A przez fakt anonimowości – wyzbywamy się możliwości poznania nowych osób.

Networking 

Poznawanie innych ciekawych ludzi pozwala rozwijać nas samych, jak i nasz biznes. Budowanie sieci kontaktów biznesowych, które przy okazji mogą wesprzeć naszą firmę, są nieocenioną kopalnią wiedzy, jak również inspiracji. Właśnie na spotkaniach networkingowych poznajemy realnych przedsiębiorców, którzy nie tylko z teorii, ale też z praktyki – własnego doświadczenia – mogą podzielić się swoją wiedzą. A czy jest coś lepszego niż nauka na czyichś błędach? Czy na czyichś sukcesach? Z pewnością nie! 

Najlepsze jest to, że kontakty networkingowe opierają się na wzajemnym zaufaniu, a u ich podstaw leżą obustronne korzyści. Dzięki nim przedsiębiorcy polecają wzajemnie swoje usługi, a także udzielają sobie pomocy. Warto wymieniać się doświadczeniem i swoją wiedzą nie tylko z osobami ze swojej branży, ale również innych bardzo odległych dziedzin. Nigdy nie wiemy co zainspiruje nas do działania i z kim, tak naprawdę mamy do czynienia. Przede wszystkim musimy być otwarci na innych i umieć się otworzyć przed innymi. 

Szkolenia tradycyjne

Nie każdy może pozwolić sobie na 2-3 dni wyjazdowego szkolenia o konkretnym temacie, czy to ze względów finansowych, czy czasowych. *(Odnośnik aktywny do artykułu „Jak godzić rolę Matki i Bizneswoman?”) Jednak połączenie przyswajania wiedzy oraz poznania innych interesujących osób jest naprawdę świetną opcją. Dlatego warto czasem przeznaczyć jakiś budżet na doszkolenie siebie, gdyż łączymy przyjemne z pożytecznym.  

A fakt jest jeden – relacje bezpośrednie na żywo, są o wiele bardziej trwałe i mocniejsze niż te, które zawieramy przez internet. Pamiętajmy o tym! Szczególnie w dobie XXI wieku, kiedy dochodzą do nas złudne komunikaty, że social media świetnie budują nasze relacje. To naprawdę powierzchowne podejście do tematu znajomości. Rozmowa w cztery oczy daje stokroć większe efekty na wielu płaszczyznach. 

Jaka forma zdobywania wiedzy najbardziej Tobie odpowiada? 

Warto mieszać możliwości i korzystać z kilku opcji jednocześnie. Najważniejsze nie zamykać się i nie żyć w przekonaniu: „że wiem już wszystko!”. Człowiek zostaje uczniem do końca życia, nawet wtedy, gdy dla innych staje się nauczycielem.

Kamila Niewiadomska
Od 2009 prowadzi swój biznes mimello.pl. Autorka 2 książek. Psychologspołeczny, pedagog andragog. Szczęśliwa żona i mama 3 dzieci. Autorka bloga matkapolkabiznes.pl


:)