Nie każdy musi zostać przedsiębiorcą i dążyć do niezależności finansowej. Wiele osób kocha swoją pracę „na etacie” i woli układ, w którym nie jest się szefem, i nie ponosi się odpowiedzialności za całość. Inni wolą skupić się na macierzyństwie i pozwolić, aby tylko jeden członek rodziny zarabiał. Jest to zrozumiałe. Nienależy nikogo zmuszać do działań wbrew sobie i za wszelką cenę zachęcać, aby został przedsiębiorcą.
Zmień myślenie z „muszę” na „chcę”…
Wiele jednak osób trwa w swoich pracach wykonując ją jedynie dla pieniędzy i często sądząc, że nie mają innego wyjścia. Porzucają swoją pasję lub często talent do innych czynności na rzecz wykonywania obowiązków, które nie sprawią im przyjemnością, a zapewniają tylko byt. Co więcej, jest wiele kobiet, które chcą czegoś więcej po za byciem mamą. Pragną zaspokoić swoją potrzebę rozwoju na płaszczyźnie zawodowej, a jednak wciąż wątpią w to, że można pogodzić rolę matki i bizneswoman.
Czytaj również: „Jak godzić rolę Matki i Bizneswoman?”
Z pewnością każdy z nas zna kogoś, lub sam jest taką osobą, która każdego dnia narzeka na swoją pracę lub na aktualną sytuację, w jakiej się znajduje w życiu. A co więcej, odbiega gdzieś daleko myślami: „a gdyby tak nie musieć wykonywać wciąż czyiś poleceń i robić to co ja chcę…?”
Pierwszą najważniejszą cechą, która jest niezbędna do założenia własnego biznesu to ODWAGA.

- Odwaga do spróbowania czegoś nowego.
- Odwaga do porzucenia czegoś, co było często naszą stabilizacją finansową.
- Odwaga do poniesienia porażki – przecież nie każdy biznes (nawet ten z pasji), może okazać się sukcesem.
Podstawowe pytanie: Jak zacząć?
Jeśli przyszedł w Twoim życiu taki moment, że czujesz potrzebę rozpoczęcia nowej drogi jaką jest działalność na własną rękę, to otwórz się na nowe. Pamiętaj, że wiele może się wydarzyć, ale z pewnością będzie to cenna lekcja na całe życie.
Metafora podróży…
Potraktuj założenie własnej firmy i jej prowadzenie jako podróż. Ty decydujesz kiedy i gdzie wysiadasz. Czy podróż będzie długa i bez przesiadek, ale z pięknymi widokami? Czy może krótka, ale pełna przesiadek i z mało atrakcyjnym pejzażem, a co więcej będziesz chciał ją szybko zakończyć?
Wizyta w urzędzie to dopiero początek…
Wychodząc jednak ze strefy wizualizacji i metafory, warto zejść na ziemię i przypomnieć, że założenie działalności gospodarczej wiąże się z kilkoma wizytami w urzędzie. Oczywiście większość spraw można już zorganizować online, ale ta nowa przestrzeń stanie się codziennością w Twoim życiu jako przedsiębiorcy.
Wprawdzie może to brzmieć groźnie, fakt jest taki, że uzyskanie NIP’u, REGON’u czy innych niezbędnych dokumentów do prowadzenia oficjalnie firmy w naszym kraju to pestka przy rzeczowej analizie pomysłu na nasz biznes, czy tworzeniu biznesplanu.
Zakładam własną firmę bo…?
Podstawowe pytanie jakie powinniśmy sobie zadać, to pytanie o sens zakładania własnej firmy. Brzmi dość brutalnie, kiedy człowiek kieruje się pasją i za wszelką cenę chciałby z niej żyć. Niemniej jednak ważne jest, aby podejść do tematu odpowiedzialnie i na wstępie zaoszczędzić sobie wielu rozczarowań.
Zobacz również: „9 błędów popełnianych przy założeniu własnej firmy.”
Świetnie jest żyć pasją i marzeniami, jednak po analizie wielu biznesplanów widać, że ogromna część przyszłych przedsiębiorców ma tendencję do idealizowania swoich pomysłów. Przychody są zawyżone, a koszty zaniżone, może dojść wówczas do katastrofy na początku podróży. Potrzebna jest nam chłodna kalkulacja oraz umiejętność uniesienia się nad całością, aby w miarę obiektywny sposób spojrzeć na nasz przyszły biznes
Kwestia najistotniejsza: POMYSŁ!
Nie można rozpatrywać pomysłu w oderwaniu od rzeczywistości – trzeba go odnieść do warunków, w których nasza firma będzie działała. Dlatego badanie rynku jest niezbędne.
Zobacz również: „Jak zbadać czy mój pomysł na biznes jest dobry?”
Załóżmy, że na rynku jest miejsce na kolejną firmę, istnieje popyt i warunki są sprzyjające, aby rozpocząć swoją działalność. Teraz należy zastanowić się nad konkretami naszego biznesu i oszacować koszty oraz przychody.
Dużą rolę odgrywa tu znajomość przepisów podatkowych, które istotnie wpływają na nasz budżet firmy. Oczywiście nie trzeba iść na studia z rachunkowości, aby zaplanować tą kwestię – wystarczy udać się na konsultacje do biura rachunkowego lub szukać wiedzy w dostępnych źródłach dla przedsiębiorców.
Czytaj również: „Jak zdobywać wiedzę o prowadzeniu biznesu?”
Kiedy możesz poczuć się przedsiębiorcą?
Po dokładnej analizie rynku i uwzględnieniu kosztów związanych z założeniem firmy – możesz iść dalej. Dojdziesz do momentu, w którym będzie trzeba połączyć analizę otoczenia (badanie rynku) z analizą własnej firmy.
Zadaj sobie wtedy pytanie:
„Czy w obecnej sytuacji jestem w stanie zaoferować rzecz/usługę po konkurencyjnych cenach lub w inny sposób, aby zdobyć przewagę konkurencyjną?”
Jeżeli odpowiedź brzmi „tak” – to witaj w gronie przedsiębiorców!
Pamiętaj, że dobry plan to podstawa. Właśnie on pozwoli ci uniknąć rozczarowań i ułatwi prowadzenie biznesu.
Kamila Niewiadomska
Od 2009 prowadzi swój biznes mimello.pl. Autorka 2 książek. Psychologspołeczny, pedagog andragog. Szczęśliwa żona i mama 3 dzieci. Autorka bloga matkapolkabiznes.pl