9 błędów popełnianych przy założeniu własnej firmy

10 grudnia 2020 in Biznes9 błędów popełnianych przy założeniu własnej firmy

 Miał to być artykuł o 9 niezbędnych krokach do prowadzenia własnego biznesu. Każdy krok po kroku mógłby spełniać wszystkie warunki i iść do przodu. Jednak z doświadczenia wynika, że najlepiej uczymy się na błędach – wtedy wyciągamy najwięcej wniosków. Gotowe instrukcje są zbyt proste na pierwszy rzut oka, większość osób bardzo powierzchownie do nich podchodzi. Błędy za to powodują, że w naszej głowie zapala się żaróweczka i bierzemy je do siebie. A z pewnością to, aby ich nie popełnić. Dlatego dziś cały artykuł poświęcam błędom! I życzę Ci, abyś jak najmniej ich popełnił na swojej drodze budowania biznesu.  

  1. Odwlekanie w czasie.

Większość osób podczas zakładania swojego biznesu wciąż na coś czeka np. odpowiedni moment w życiu, odpowiednich ludzi, odpowiednie finanse – często stawiając sobie bardzo wygórowane wymagania. Nikt nie neguje, że jest wiele spraw, które są istotne i niezbędne (np. badanie rynku). Ale okazuje się, że wiele osób ma tendencję do odkładania swoich marzeń o własnej w firmie w nieskończoność. A nie można tracić czasu – trzeba działać! Zacznij już dziś!

2. Kierowanie się wyłącznie pieniędzmi. 

Na rynku można czasem spotkać firmy, które zamiast o kliencie i produkcie czy usłudze jaką mu oferują – skupiają się wyłącznie na zysku. Na szczęście szybko jest to weryfikowane przez rynek i takie firmy w krótkim czasie się zamykają z „ogonem” nieprzyjemnych opinii. Zamiast gonić za pieniędzmi, które oczywiście są jedną z najistotniejszych spraw we własnej firmie – na piedestale należy ustawić potrzeby klienta i najbardziej rzetelne zaspokojenie ich. Pieniądze wtedy pojawią się same. 

3. Gardzenie wiedzą już doświadczonych w biznesie. 

Jak w sławnym wierszu „Zosia samosia”, nasze samodzielne działania mogą okazać się fiaskiem. Warto mieć otwarty umysł, otworzyć się na wiedzę i doświadczenie innych, którzy je posiadają. Najwięksi przedsiębiorcy mieli i mają swoich mentorów w biznesie. Ciągłe uczenie się i rozwój jest niezbędny do budowania trwałego biznesu. 

4. Łapanie kilku srok za ogon.

Wiele osób, szczególnie na początku biznesu zakłada, że będzie robić: „i to i tamto”. Będzie sprzedawać „i tu i tam”. Kluczowe natomiast jest wybrać jedną branżę, często też jeden produkt czy usługę, który będzie budował Twoją markę. Oczywiście świetnie jest znaleźć niszę, którą się wyróżnimy, jednak precyzyjne określenie swoich działań pozwala łatwiej prowadzić biznes. Nie zgubimy się w gąszczu własnych produktów czy usług, a tym bardziej nasz klient. 

5. Skupienie się wyłącznie na statystykach, a nie na budowaniu relacji. 

W dobie XXI wieku większość osób myśli jedynie o cyferkach: zasięgach, wyświetleniach czy kliknięciach. Zapomina, że robią to realni ludzie, którzy są naszymi potencjalnymi klientami. Dlatego nawiązywanie kontaktów i budowanie relacji wciąż z nowymi osobami jest jedną z istotniejszych kwestii w budowie własnego biznesu. Z racji tego, bycie otwartym na ludzi, daje nam możliwości rozwoju naszej firmy – wtedy też statystyki automatycznie okażą się dla nas satysfakcjonujące. 

6. Obawy biorą górę nad konstruktywnym myśleniem. 

Stres związany z tym, że nasz pomysł na biznes może okazać się klapą i całe nasze przedsięwzięcie zakończy się porażką jest zrozumiały. Nikt z nas nie wie co będzie. Ważne jest jednak, że nie możemy pozwolić na to, że owy stres zatrzyma nas w działaniu. Pamiętajmy, że nawet jeśli dojdzie do porażki to będzie ona lekcją na przyszłość.

7. Sceptyczne myślenie o swojej pasji.

Podczas szukania pomysłu na biznes często szukamy gdzieś daleko – podglądając innych. Jest to oczywiście jeden ze sposób, ale warto pamiętać, że kiedy zbuduje się biznes na własnej pasji to i praca będzie przyjemniejsza. Często nie wierzymy w swój potencjał, w swoje talenty czy sceptycznie podchodzimy do tematu, który już dokładnie znamy. A czasem wystarczy mały impuls, aby zobaczyć, że pomysł na biznes był tak blisko od zawsze i to jeszcze na dodatek nasza pasja… Pomyśl o tym! 

8. Zapominanie o swoich wartościach. 

Wiadomo, że praca stanowi ogromną część życia każdego człowieka, jednak nie samą pracą człowiek żyje. Kiedy zakładamy biznes to od początku pochłania on ogromną ilość naszego czasu i zaanagażowania, jednak warto w pewnym momencie uświadomić sobie, że są inne wartości w życiu, które również należy pielęgnować, aby zachować zdrowy balans w życiu. Dla jednych będzie to rodzina, dla innych hobby, a dla jeszcze innych Bóg. Dbanie o naszą harmonie w życiu tylko pozwoli na zdrowy rozwój nas i naszej firmy.

9. Stawianie wszystkiego na jedną kartę. 

Każdy z nas słyszał o osobach, które rezygnowały z pracy na etacie, brały kredyt czy wydawały wszystkie oszczędności, aby założyć swój wymarzony biznes. Są przypadki, o których są sławne legendy opowiadane z pokolenia na pokolenie – „amerykański sen”. Jednak takich historii jest naprawdę nie wiele. Początek biznesu to nie od razu lukratywne zajęcie, należy być zawsze przygotowanym i zabezpieczonym przed różnymi trudnościami. Dlatego posiadanie dochodu z różnych źródeł lub oszczędności to bezpieczne podejście do budowania biznesu. 

Kamila Niewiadomska
Od 2009 prowadzi swój biznes mimello.pl. Autorka 2 książek. Psychologspołeczny, pedagog andragog. Szczęśliwa żona i mama 3 dzieci. Autorka bloga matkapolkabiznes.pl


:)